| aurora23 a întrebat:

am o intrebare de matematica la piramida regulata aria laterala a unei piramide este perimetrul bazei ori apotema supra 2 si intrebarea mea este ca care apotema este apotema bazei piramidei sau apotema piramidei?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| valeeExpress a răspuns:

Apotema piramidei.

| Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992 a răspuns:

Aria laterala= Perimetrul bazei * Apotema piramidei totul supra 2

| 17andreea17 a răspuns:

Apotema priamidei, pe care o poti afla cu formula : ap2=h2+ab2 ( ap2 - apotema piramidei la patrat, h2-inaltimea la patrat si ab2-apotema bazi la patrat, daca nu poti cu formula asta, incearca cu : m2=ap2 +( l/2)2 unde m2-muchia la patrat, iar (l/2)2 - latura pe 2 totul la patrat