| LittleLady a întrebat:

Un raspuns mai elaborat pentru "ce se intampla atunci cand aprinzi un bat de chibrit?"... adica stiu ca e legat de chimie dar nu stiu exact si nu am pe cine sa intreb.e ceva cu dioxidul de carbon si oxigenul care produce arderea, dar ma gandesc ca in cazul acesta si cremenele are un rol nu?

4 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

N-am inteles care este treaba cu cremenele...
Depinde de batul de chibrit.Nu stiu daca toate sunt asa dar asa ar trebui sa fie(alea cu cap maro si rosu stiu ca asa sunt).
Pulberea aceea(da, este intarita nu este chiar pulbere) din capatul lor este explozibil slab si sensibil la frecare/caldura/soc.
Atunci cand tu il freci de aia el se aprinde si da foc batului.
Nu are nevoie de oxigen.Are un oxidant propriu(clorat sau perclorat de potasiu parca).
Alea pe care scrie "Safety Matches" folosesc un explozibil care deflagreaza la frecarea de cutie si se detoneaza intr-un spatiu inchis/prin lovitura(presiune). Poti vedea asta luand 4 capete de chibrit(safety matches!) si lovindu-le cu ciocanul.
Desigur, in amestec mai sunt si alte substante care sa stabilizeze mixtura.Acestea se gasesc si un fosforul rosu de pe cutie(cred ca provoaca o frecare mai "dura").
Poti face o pulbere pentru chibrituri "strike anywhere" amestecand in proportii egale(trebuie sa fie pulbere fina) fosforul rosu de pe cutie si chestia de pe chibrituri.Asta o sa formeze Mixtura Armstrong.Un explozibil ceva mai sensibil care o sa deflagreze cand e frecat de ceva/lovit.
Pe scurt, prin frecare se produce arderea unui amestec combustibil/oxidant ce aprinde batul de chibrit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se produc e teoria chibritului rolling on the floor.

| bogboy101 a răspuns:

Pai :se creeaza o presiune nu prea mare si aerul mentine flacara.mai vrei si alt ceva?

| Tanya_Taniusha_2000 a răspuns:

"ce se intampla atunci cand aprinzi un bat de chibrit?"...))arde