| anonim_4396 a întrebat:

Urgent, vă rog, dau funda! Programa pentru romană (operele) pentru bac 2020 stie cineva? Pentru profil tehnologic (M2).

7 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

URGENT te invat sa cauti pe google:
https://www.google.com/search?q=programa+romana+bac+2020

| mudokins78 a răspuns (pentru Bizon95):

Asta ma sictirea si pe mine un pic,. Urgent.

| Bizon95 a răspuns (pentru mudokins78):

big grin

| anonim_4396 explică (pentru Bizon95):

Și ți se pare că ai găsit? happy Măcar puteai să dai direct site-ul că nu am pus întrebarea asta aiurea. Daca răspunzi doar că să răspunzi mai bine renunța. happy

| morfeo a răspuns:

GENUL EPIC--> Este opera literara in care mesajul este transmis in mod direct, prin intermediul personajelor, naratorului si a actiunii.
Trasaturi:
– moduri de expunere: naratiunea (relateaza evenimentele), descrierea (prezinta cadrul spatial sau personajele), dialogul (dinamizeaza actiunea, contribuie la caracterizarea personajelor
– prezenta naratorului: subiectiv, obiectiv, martor
– actiunea poate fi rezumata pe momentele subiectului: expozitiunea, intriga, desfasurarea actiunii, punctul culminant, deznodamantul
– personaje: principale/secundare/episodice, pozitive/negative, protagonist/antagonist, rotunde/plate
– specii: schita, povestirea, nuvela, romanul, fabula, balada

GENUL LIRIC--> Opera lirica este opera literara in care autorul is exprima gandurile si sentimentele in mod direct, utilizand numeroase procedee artistice (imagini artistice si figuri de stil).
Trasaturi:
-modurile de expunere tipice sunt descrierea si monologul liric
-in text sunt prezente marcile lexico-gramaticale ale eului liric (pronume si verbe la persoana I sau a II-a, singular sau plural, interjectii, verbe la mod imperativ)
-utilizarea numeroaselor procedee artistice: imagini artistice (vizuale, auditive, dinamice, olfactive) si figuri de stil (epitete, metafore, comparatii etc.)
-partil de vorbire predominante sunt substantivele si adjectivele (specifice descrierii)

BASMUL--> Basmul este opera epica in proza de dimensiuni medii, care prezinta lupta dintre bine si rau incheiata cu victoria binelui si calatoria eroului spre maturizare.
Trasaturi:
– formule: initiale, mediane finale
– teme: calatoria eroului, iubirea, eroismul
– motive: cifre magice, obiecte magice, imparatul fara urmasi, drumul, calul, coborarea in fantana
– momentele subiectului devin: situatia initiala de echilibru, factorul perturbator, actiunea reparatorie, momentul de maxima tensiune, restabilirea echilibrului initial
– personaje ajutatoare, himerice

NUVELA--> Nuvela este opera epica in proza, de mare intindere, cu un singur fir narativ si cu o actiune mai complexa decat a schitei, la care participa un numar redus de personaje, punandu-se accentul pe caracterizarea complexa a personajului principal.
Trasaturi:
-reliefarea numarului mai mare de personaje
-reliefarea cadrului spatio-temporal al nuvelei ( actiunea se desfasoara intr-un interval de timp mai lung si in mai multe locuri)
-evidentierea conflictului ( exterior/ interior)
-caracterizarea personajului principal din nuvela
-rezumat (intamplarile se petrec in ordine logica si cronologica si pot fi rezumate pe momentele subiectului)

SCHITA--> Schita este opera epica in proza, de mica intindere, in care se relateaza un singur episod semnificativ din viata catorva personaje.
Trasaturi:
-reliefarea numarului mic de personaje
-evidentierea cadrului spatio-temporal limitat al actiunii ( interval de timp scurt; de regula intr-un singur loc)
-precizarea episodului semnificativ relatat in schita

ROMANUL--> Romanul este o specie a genului epic, in proza, de mari dimensiuni, cu mai multe fire narative si cu personaje numeroase.

GENUL DRAMATIC--> Opera dramatica este opera care a fost scrisa cu scopul de a fi interpretata pe scena.
Trasaturi:
-este structurata in acte si scene (sau tablouri)
-modul de expunere caracteristic este dialogul, caci textul este alcatuit in intregime din succesiunea replicilor personajelor; acestuia i se adauga si monologul dramatic
-intre paranteze sunt asezate indicatiile scenice sau de regie (se mai numesc si didascalii), care fac referire la: decor, miscarea personajelor in scena, vestimentatia, comportamentul, atitudinea, gesturile, mimica sau tonalitatea vocii personajelor

FABULA--> Fabula este opera epica de mica intindere, cu caracter satiric si moralizator, in care intamplarile sunt puse pe seama animalelor, obiectelor sau fenomenelor, care intruchipeaza anumite tipuri umane criticate de autor.
Trasaturi:
-evidentierea principalelor figuri de stil utilizate in fabula ( personificarea si alegoria)
-evidentierea tipurilor umane satirizate de autor
-sursele umorului
-existenta moralei ( explicita sau implicita)

| anonim_4396 explică (pentru morfeo):

Vreau să știu operele care se vor da, mulțumesc happy

| morfeo a răspuns:

Din astea invat si eu.