| nymphette991122 a întrebat:

Urmeaza sa aplic la un liceu in Cluj si optez pentru un profil real, dar la un liceu care nu este bazat doar pe acest domeniu.Ca sa spun altfel, vreau un profil real doar ca sa nu imi inghete creierul timp de 4 ani si sa pot avea mai multe optiuni cand termin,caci,de altfel, sunt pasionata de literatura si poezie.Am luat la cunostinta ca sunt 4 licee teoretice si optez pentru unul dintre ele(Racovita,Balcescu, Avram Iancu si Sincai).As vrea niste sfaturi de la cunoscatori.Si as fi recunoscatoare pentru informatii in legatura cu uniforma obligatorie sau optionala,orarul de dimineata/dupa-amiaza, etc.Multumesc anticipat!big grin

1 răspuns:
| Nastia a răspuns:

Esti pe cale sa faci cea mai mare prostie din viata ta. Te asigur! Eu am facut 3 ani de mate-info si i-am urat in fiecare secunda. O sa faci matematica de te saturi, informatica - programare, fizica si chimie de o sa-ti bubuie capul. Partea proasta e ca nu intereseaza pe nimeni ce gandesti tu, nu o sa citesti, nu o sa comentezi texte. Nu o sa faci nimic din ce credeai tu ca vei face si vei uri fiecare semestru acolo. Eu stiu pentru ca in clasa a XII-a m-am mutat la filologie-franceza si a fost raiul pe pamant. Tot ce citisem la mate-info, tot ce stiam eu despre carti, istorie, geografie, limbi straine m-a facut o mica vedeta, "tipa de ma mate-info" si m-a umplut de 10. Profesorii ma intrebau ce idei am legat de x subiect. Aici se faceau ore relaxante de discutii libere, se puneau note pe idei, pe creativitate, interpretare, nu pe formule si probleme. Nu e adevarat ca la filologie nu se face carte, doar nu se face acelasi lucru. La mate - info profii pun note in acelasi sistem rigid ca acum 20 ani, la filologie elevul este stimulat sa gandeasca, sa vina cu ideile sale, sa se dezvolte pe latura artistica. Aici e locul tau! Nu ai mai multe posibilitati!
Asta e mitul auzit de noi toti. De la mate - info te-ai mula foarte bine pe informatica, matematica, medicina, automatica, profilele "masculine", dar la filologie vei putea intelege limbile straine, concepte, idei, curente. Cu limbi straine si romana te poti duce oriunde. Nu conteaza ce profil ai pentru o facultate nu asa rigida ca Politehnica, Ase-ul. Conteaza ca liceul sa fie cea mai frumoasa perioada din viata ta, nu cosmarul vietii tale! Succes orice ai alege!winking