| americanu00334567 a întrebat:

Va rog din tot sufletul sa ma ajutati la o problema:
Deci azi am dat teza la mate(eu sunt foarte foarte bun la mate si imi doresc sa devin profesor) asa doar ca a fost o problema de 2 puncte care nu am stiut-o si inca un ex care nu mai aveam timp sa il termin deci cred ca o sa iau 7... crying(( dar mai era un exercitiu care nu sunt sigur daca l-am facut bine adica: 48 grade 30 minute si 23 secunde - vreo 12 grade eu am scris ca este asa: 48 de grade - 12 grade pentru ca aici nu cred ca mai era nevoie sa transform si cele 12 grade pentru ca atunci aveam 60 de minute si era 48 grade 30 minute si 23 secunde si nu cred ca mai era nevoie pentru ca trebuia sa le transform si minutele astea ca sa se poata efectua scaderea deci eu am scazut doar gradele si am copiat minutele si secundele.
Am facut bine?! doamne sper ca da de ex: 60 grade 10 minute si 90 secunde - 12 grade= 48 grade(am efecutat 60 grade minus 12 grade) si restul copi adica 10 minute si 90 secunde.E BUN?! va rog cer ajutorul si cuiva mai mare eu vreau sa devin profesor de matematica si sper cel putin 7 sa iau in teza.

Răspuns Câştigător
| Dangerfull a răspuns:

Asta cu Gradele este corect pentru nu trebuie decat sa scazi gradele minutele nu ai, deci ai facut corect, vei fi un profesor bun. Funda?

4 răspunsuri:
| grab a răspuns:

Regula ar fi ca acolo unde scaderea unitatilor ti-ar da cu minus trebuie sa transformi o unitate superioara in subunitatile necesare tie a.i scaderea sa dea rezultat pozitiv. de exemplu:
12 grade, 15 minute, 30 secunde -
5 grade, 20 minute, 36 secunde =

12g, 14m, 90s -
5g, 20m, 36m =

11g, 74m, 90s -
5g, 20m, 36s =

6g, 54m, 54s.

Ca sa faci proba aduni invers si ar trebui sa iasa un rezultat pe care convertindu-l corect la parti 60 grade sa iasa valoarea initiala.

| Dzeko7 a răspuns:

Da ai făcut corect. Felicitari pentru 7!

| americanu00334567 explică:

Apropo sunt in clasa a 6-a...

| americanu00334567 explică:

Va multumesc din tot sufletul (sper) dar oricum am incredere in voi as da funda la toti.Si multumesc lui Dangerfull pentru incurajare spre a fi un profesor de matematica.Va multumesc