| AliceAliceAliceAlice28 a întrebat:

va rog mult de tot ajutati-ma.am incercat sa rezolv problema si nu da...pls macar dati-mi o idee
a)Calculeaza volumul de metan de puritate 98 % necesar pentru obtinerea a 4 moli de acid cianhidric, HCN, daca reactia a avut loc cu un randament de 90%.
b) ce cantitate de metan pur s-ar putea arde folosind acelasi volum de exigen ca in reactoa de amonoxidare?
(se refera la reactia de amonoxidare

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Alice, ti-am trimis un mesaj cu cateva indrumari pentru a putea afla raspunsul. Verifica si tu rationamentul meu. Ma bucur daca te-am putut ajuta.

1 răspuns:
| Cocolinnnaa a răspuns:

Poi intai faci solutia, iar dupa aceasta liniezi si supraliniezi ceea ce iti cere in problema sa afli, iar dupa asta calculezi 1 mol de HCN...si dupa 4 moli de HCN, sper ca ai inteles