| andreeamitoi a întrebat:

Va rog sa imi spuneti si mie cum se rezolva problema aceasta:

Produsul a doua numere este 960 iar cel mai mare divizor comun al lor este 8. Care sunt numerele?

Răspuns Câştigător
| Biencutza_3047 a răspuns:

A x b=960
(a, b)=8 a=8x
b=8y
(x, y)=1
8x +8y=960
8(x+y)=960
x+y=960:8
x+y=120

1) x=1 a=8x a=8
y=119 b=8y b=119 inmultit cu y
(si faci toate cazurile... dupa aia o sa fie x 2 si y 118 si faci ca mai sus) si eu sunt in clasa a 6-a si asa ne-a aratat doamna. sper ca te-am ajutat. fundita?

6 răspunsuri:
| Vitalie a răspuns:

Oferă şi primeşte ajutor la matematică pe www.matefizica.com

| matrixismyname a răspuns:

Pai daca 8 e cel mai mare divizor => numarul e 8, pentru ca divizorii lui 8 sunt 1, 2, 4, 8 ...deci cel mai mare divizor al unui numar este insusi numarul

Iar daca amandoua numerele au divizorul cel mai mare 8, => amandoua numerele sunt egale cu 8, dar 8x8=64?

8x120 = 960?

| FreakyHalloweenBoy a răspuns:

Este simplu...esti in clasa a 6-a, nu? pai, trebuie sa ma mai uit odata in caietul de mate si iti spun...

| AaBb a răspuns:

8 si 120. 120 este divizibil cu 8. 8 este divizibil cu 8.
8*120=960.

| LoseYourself a răspuns:

Cmmdc=8 a+b=960 hai sati zic o proprietate si eu sun clasa a6abig grinbig grin:funda dupa:X:X cmmdcxcmmmc= axb deci. uff habar n-amlaughing ne vedem la olimpiadarolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care sunt divizorii numarului 120 imi puteti spune va raoogg