| Anuttzzik a întrebat:

Buna,va rog sa ma ajutati! deci nu inteleg reactiile chimice si nici egalarea lor, daca imi puteti explica etape si niste exemple ...plz...FUNDITA,VA ROG, VA ROG ...AM NEVOIE DE ACESTE REACTII PE MAINE.

Răspuns Câştigător
| S0XoSoxo a răspuns:

Reacțiile chimice sunt interacțiuni la nivel molecular dintre substanțe.
reacții de combinare
reacții de descompunere
reacții de substituție
reacții de schimb
H are intodeauna valenta 1 deoarece are pe ultimul nivel un singur electron
O are valenta 2 fiindca are pe ultimul nivel 2 electroni care se unesc cu alti electroni ia altor elemente in cazuri exceptionale are valenta 3dar este foarte rar (H3O3)
c+o2+=co2 (inainte de egal este un(C)dupa tot un (C), inainte de egal este un (O2) dupa egal tot un(O2) ecuatia este completa.
Li+O2=Li2O inainte de egal este un litiu dar dupa egal sunt doi atunci ar trebui sa se puna doi in fata lui Li dar observ ca inainte de egal sunt 2O si dupa egal un O atunci va trebui sa punem in fata lui O 2
Li in fata = este 1 dar dupa sunt 4 (Li+O2=2Li2 O2) asa ca va trebui sa punem inainte de = la Li (4) (((4Li+O2=2Li2 O2)))
Fe + Cl2 = FeCl3
Asadar, ecuatia reactiei chimice este egalata sub forma:
2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3
Este o reactie de combinare, iar produsul rezultat ete clorura ferica FeCl3.

1 răspuns:
| byasminica a răspuns:

Nu este nimic de inteles la reactii doar trebuie sa le memorez cat despre egalarea lor se face prin coeficienti de exemplu daca ai O2(oxigen 2) si iti rezulta O, tu trebuie sa pui 2 in fata oxigenului nu e nimic complicat trebuie doar sa calculezi