| PaulaFilip007 a întrebat:

Imi explica si mie cineva egalarea reactiilor chimice? Chiar nu le inteleg deloc... ar putea cineva sa imi dea niste exemple plus explicatie, de la cele mai simple la cele mai grele, treptat. Va rooog.

1 răspuns:
| CristinaTimofei a răspuns:

E simplu, adică există două chestii:
1. Dacă ai dați produșii de reacție, la egalare trebuie să vezi doar câți atomi de o substanță intră în reacție și câți ies, punând cifrele potrivite înainte de formula chimică. Dacă e ceva gen H2O (cu 2 din acela micuț jos) și trebuie să îți dea 4 atomi, înainte de formulă nu pui 4, ci 2, pentru că 2-ul de jos înmulțit cu 2-ul scris acum dă 4.
2. Dacă ți se dau doar reactanții și tipul reacției, trebuie să știi valențele să poți scrie corect ecuația, deci dacă e de exemplu Mg+O, vine scris MgO, deoarece ambele elemente au valența 2, iar aceasta se simplifică. În schimb dacă ai valențe diferite, de exemplu, Na+O, Na are valența 1, iar O valența 2, se inversează și vine Na2O (cu 2 din acela mic în partea de jos, doar că nu știu cum se scrie la calculator). După care egalezi ecuația conform pasului 1 pe care ți l-am descris.
Sper să te fii ajutat! happy