| IM5 a întrebat:

vis-la plural este vise sau visuri ...cand se foloseste vise cand visuri intr-o propozitie

Răspuns Câştigător
| VIRUSrooz a răspuns:

Pai e in felul urmator vise sunt alea pe care le ai noapte si visuri sunt
aspiratiile tale dorintele tale cam asta e tot
funda big grin

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dragă prietene, conform DEX ( Dicţionarul Explicativ al Limbii Române) pluralul de la vis este visuri. Se admite însă, şi nu este greşită, şi forma vise. Ambele variante folosite în orice ipostază, fără nici o regulă specială.
Nu înţeleg de ce în astfelde situaţii, cînd e vorba de cuvinte, nu apelaţi la acest DEX, care se găseşte pe net şi este un fel de evanghelie a limbii române, din care se pot învăţa foarte, foarte multe lucruri.

| OwlEyes a răspuns:

Buna! pluralul cuvantului vis este vise.nu exista visuri, e ca si cum ai spune sore in loc de surori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dreptate cel cu aspiratoarele, dar numai daca ii ignori raspunsul.