| Tcob123 a întrebat:

Bună! Vreau să mă înscriu la USAMV Iași ID Horticultura sau Agronomie. Sunt tata și lucrez, nu pot frecventa o facultate la zi și nici nu cred că o să mă pot prezenta in fiecare we la facultate pentru cursuri și activități asistate. Am câteva întrebări pentru foști sau actuali studenți din cadrul facultății USAMV Iași, preferabil forma de învățământ ID.
1. Cum este? Ușor? Greu?
2. Daca nu vin la toate cursurile, pot intra in examen?
3. Unde mă pot caza 1-2 nopți ieftin. Nu vreau sa înec ff mulți bani pe cazare dacă e doar sa am unde dormi ca să vin la facultate. Deci, exclus Hotel Unirea
4. Ce înseamnă activități asistate? Am văzut în orar și mă trimite cu gândul la ceva gen, ne duce la seră sa ne arate exact cum crește planta X, Y, Z,...
5. Trebuie sa fac practică? Daca da, unde?
6. Cum e piata muncii? Soția a făcut Statistică la Cluj și în fiecare an veneau reprezentanți ai unor firme interesate sa racoleze studenți la stagii de practică/joburi. Aici e la fel?
7. De ce e așa scump la ID? Este 7800 lei/an iar o altă facultate cu aceiași specializare la Cluj/București este 3500lei/an.
8. Am ales să mă înscriu la USAMV Iași pentru că sunt din Neamț, îmi este aproape ca distanța și pentru că mi se pare că ar fi o facultate mai interactivă decât, de ex., ce a studiat soția.
9. Având în vedere că sunt în căutarea unei facultăți in care se face mai multa practică, ce recomandări mai aveți din această sferă?
Mulțumesc!

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Daca nu vii la toate cursurile, poti intra la examene? Ce intrebarea mai e si asta?
In primul rind din ce stiam cursurile nu-s obligatorii, asta odata, iar tu ai spus ca vrei la ID, care inseamna invatamint la distanta, adica faci scoala acasa, nu mergi la facultate decat cand dai examene.

Asa ca mai bine suni la facultatea respectiva si intrebi direct, insisti pe chestia asta, daca totu se face la distnat si doar la examene trebuie sa te prezinti, pe atine asta te intereseaza.

Asa afli direct de la sursa cum sta treaba. Daca este o facultate grea?
Chiar vrei sa stii? nu este grea, este super grea, asta daca ar fi sa se ia pe bune, pe invatate.
Tu poate nu ai idee ce materii se fac la facultatea asta, majoritatea oamenilor cred ca acolo se invata despre pomi, despre vie, legume si mai stiu eu ce., nici pomeneala de asa ceva laughing ori se invata si ceva ceva despre, dar f putin.

Daca iti place sa inveti, daca iti place sa cunosti, daca esti curios, facultatea asta, cel putin cea de Horticultura, este f buna.Bine in Ro se invata asa cit si cum se invata, dar pot sa iti spun ca in tarile alea mai din vest, ceva gen Belgia, Olanda, un student de asta, acolo nu multi termina o facultate de genul asta, dar cei care termina, ori cel putin asa era cand stiu eu, aia erau asi laughing am avut pe cineva, care fusese pe acolo si a spus ca aia puteau fi angajati oriunde in lumea asta, asa de buni ce erau, chiar si la NASA.

Acu de o fi adevarat nu stiu, ce pot sa spun, iti spun asa cate putin ce se invata la facultatile astea ce vrei tu sa mergi.

Matematica, Fizica, Chimie, Botanica, IF, Desen, Genetica, Meteorologie, Contabilitate, Entomologie, Fitopatologie, Microbiologie, Pedologie, Fiziologie, Motoare, Topografie, Biochimie, Informatica, Agrochimie, Limbi straine, etc mai vrei sa stii? laughing mai sunt la balamuc materii care se fac la facultatile astea.

Dupa cum vezi, nu prea era vorba la ce te gindeai tu, ori se gindesc oamenii in general.

Agricultura se face atit afara cit si in spatii inchise, asa ca trebuie sa cunosti cam tot ce misca pe pamintul asta, in pamint si in aer laughing cum am spus unia ies toba de carte, ii poat angaja oprice institutie din lumea asta.
Bine nu pe cei din RO unde nivelul este unu f slab.

Daca este greu? Incearca si dupa sa ne spui cum e.Dar odata ce dai bani, banui ca va trec aia clasa oricum laughing pentru ca daca nu va trece, logic, nu o sa mai mergi, caz in care ei nu vor mai lua bani de la tine.

Scoala cu bani, cam asa functioneaza mai peste tot.Bine ceva ceva trebuie sa stii, dar in RO merge si fara sa stii laughing ca vorba aia de aia e RO ca merge si asa.

De frumoasa, scoala asat e f frumoasa, dar si grea.