| alex076super a întrebat:

Salutare TPU
vreau sa stiu ce exprima valoarea morfologica?

Răspuns Câştigător
| maxfan a răspuns:

Valuarea morfologica este partea de vorbire prin care se exprima un cuvant.Ex:cuvant -substantiv

8 răspunsuri:
| Alexandraaq a răspuns:

"Valuarea morfologica este partea de vorbire prin care se exprima un cuvant. Ex:cuvant -substantiv..."

Este un raspuns foarte bun si chiar merita fundita!

| SteffAnnya a răspuns:

Functie/valoare MORFOLOGICA -->Partile de vorbire

Functie/valoare SINTACTICA -->Partile de propozitie

| BogdySS a răspuns (pentru SteffAnnya):

Imi pare rau sa te contrazic, dar nu vreau sa introduci oamenii in ceata. Nu exista functie morfologica sau valoare sintactica. Exista doar valoare morfologica si functie sintactica. In rest totul e OK.happy

| SteffAnnya a răspuns (pentru BogdySS):

Daca tu crezi ca nu am zis nimic bine..mai bine raspunde tu..ala '' desteptu' ''

| BogdySS a răspuns (pentru SteffAnnya):

Hey! Nu te enerva asa, am vrut doar sa te corectez, ca sa nu dai informatii gresite. Imi pare rau daca te-am suparat cu asta. Nu am vrut sa fiu "ala destept".

| alex076super explică:

Funda la toti

| drakrosu a răspuns:

Valoarea morfologica este:substantiv,verb,adjectiv,adverb,pronume,numeral
Functia Sintactica este:Subiect,Predicat,Complement(INDIRECT,DIRECT, DE MOD, DE LOC, DE TIMP), Atribut