| MayaPolins a întrebat:

Buna, vreau sa stiu si eu metode sa invat si sa inteleg istoria, am bac si imi e greu sa invat pentru ca nu-mi place istoria romaniei, si nu stiu cum sa fac...

4 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Fa multe variante pentru bac, exersand vei si invata. Lucreaza cu cartile descrise pana cand nu va ami trebui sa te uiti in ele pentru raspunsuri. Ia pixuri colorate, markere cu sclipici, orice sa faca materia mai atractiva pentru tine. Eu asa am facut

| minrest a răspuns:

Maya, nu iti place istoria Romaniei? OK! Sa zicem ca sunt entomolog, studiez gandacii si nu imi place o familie intreaga de gandaci. Tie ti se pare posibil ca unui om sa ii displaca o parte a obiectului de studiu? La fel si cu istoria Romaniei, ca sa iti placa altfel decat ca problematica si ca provocare intelectuala, presupune sa fi inteles complet aiurea ce studiaza aceasta stiinta; la fel si sa iti displaca.

| cosmin1324 a răspuns:

Faci variante de bac si citesti, altfel nu prea ai cum.

| AdrianPetru98 a răspuns:

Poate linkul ăsta te va ajuta! Sunt explicate foarte bine lecțiile!
http://istorie-bacalaureat-manual.ro/cuprins.html