| Daniel_Lupu_1991 a întrebat:

Ce ar trebui sa invat la istoria romaniei pentru academia de politie? Vreau raspunsuri exacte

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul exact il gasesti pe site-ul oficial al Academiei de Politie, in Admiterea 2015 (daca nu au afisat-o inca te poti uita la Admiterea 2014) in anexa privind istoria.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi Tematica la linkul :
http://www.academiadepolitie.com/academia-de-politie-tematica.html

"Art. 53 (1) Proba de evaluare a cunoştinţelor la Facultatea de Poliţie constă în aplicarea unui Test grilă la disciplinele: Istorie, Limba română şi Limba străină.
(2) Testul grilă se elaborează sub forma unui chestionar cu întrebări din cadrul celor trei discipline ale probei de concurs.
(3) Întrebările din chestionar se întocmesc, se evaluează şi se notează separat, pe discipline.
(4) Timpul alocat desfăşurării probei este de 4 ore.
(5) Manualele şcolare şi tematica pentru disciplinele de concurs sunt cele prevăzute pentru examenul de bacalaureat 2014 (Anexa nr.2) şi sunt afişate pe site-ul Academiei.
Art. 54 (1) Proba de evaluare a cunoştinţelor la Facultatea de Pompieri constă în aplicarea unui Test grilă la disciplinele: Algebră şi Elemente de analiză matematică şi Fizică (Mecanică, Fizică moleculară şi Termodinamică, Electricitate);
(2) Testul grilă se elaborează sub forma unui chestionar cu întrebări din cadrul celor două discipline ale probei de concurs.
(3) Întrebările din chestionar se întocmesc, se evaluează şi se notează separat, pe discipline.
(4) Timpul alocat desfăşurării probei este de 4 ore.
(5) Manualele şcolare şi tematica pentru disciplinele de concurs sunt cele prevăzute pentru examenul de bacalaureat 2014 (Anexa nr. 3) şi sunt afişate pe site-ul Academiei.
Art. 55 (1) Proba de evaluare a cunoştinţelor la Facultatea de Arhivistică constă în aplicarea unui Test grilă la disciplina Istorie." - SURSA = Regulamentul de la linkul oficial :
http://www.academiadepolitie.ro/......e-2014.pdf

Vezi şi subiectele date în anii anteriori la linkul :
http://www.academiadepolitie.ro/root/studii/admitere/subiecte/subiecte.html

Toate cele bune.