| Bianca26bb a întrebat:

Am si eu o problemuta: Urasc istoria! Nu stiu ce sa fac sa o inteleg mai bine, am incercat ff. mult, dar nu pot! Si chiar astazi ma asculta! Ce sa fac? Vreau sa o invat, macar putin, dar nu mi se imprima nimic din caiet sad.

13 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Mie nu mi-a placut geografia, in schimb imi placea istoria.
Atunci cand iti scrii lectia, invata sa ti-o scrii cu alineate, randuri lasate intre ideile diferite, semne ale exclamarii, stelute unde este ceva important.
Invata vizual. Retin ca "atunci cand regele a murit" e pe undeja in josul paginii.
Nu stiu, eu asa reusesc. Aaaaaaa, si gandeste-te acolo la lectie.

daniela
| daniela a răspuns:

Am avut mereu aceeasi problema cu geografia asa ca te inteleg la perfectie. Nu pot sa-ti doresc decat multa Bafta

| Vizitiul a răspuns:

Ia-ti un indigou...sau nu, nu te mai complica...nici Dumnezeu nu cere de unde nu-iwinking

| viatadecacatt a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca tine pot sa iti spun ca si eu urasc istoria si tot asa nu reusesc sa invat nici macar putin.~x( Eu am incercat sa ii spun profesoarei ca nu pot sa o invat cica ee ce trebuie macar putin acolo nu ti cer imposibilul dar macar putin.
Ce sa faci?thinking Daca nu reusesti sa inveti o lectie intreaga macar jumatate.si invata cu cap nu mecanic

| rozalia25 a răspuns:

Ce tip de invatacel esti? Incearca sa vezi filme istorice, sau sa-ti imaginezi in minte ce se intampla daca reti mai usor vazand. Sau sa rogi pe cineva sa-ti citeasca cu voce tare, daca esti invatacel auditiv. Dar cel mai bine e sa inveti cu cineva, cititi fiecare un fragment cu voce tare (celalalt asculta) apoi discutati, povestiti de subiect, faceti scheme pe foaie, desene, etc.

| metonst54 a răspuns:

Incearca sa inveti chestiile strict esentiale, gen anii. Ca sa poti sa o intelegi mai bine incearca sa intelegi ce a fost acel om pentru tara noastra sau pentru lume, fara aceea civilizatia am fi trait la fel in ziua de azi? Chiar ai vrea sa se repete cataclisme gen IRM si IIRM?

| Bianca26bb explică:

Da, cami, insa profa mea scrie pe tabla de nu intelegi nimic si dicteaza repedesad. Io incerc sa inteleg, dar nu se poate. Io ii zic profei mele sa dicteze mai incet, dar dansa spune ca scrie si pe tabla, si trebuie sa inteleg...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biank te salut! uite cum sta treaba: zi-mi si mie ce anume nu intelegi? eu sunt olimpic pe judet la istorie si in curand cu ajutorul lui dumnezeu voi ajunge si pe tara! doamne ajuta! si spune-mi sa vad daca te pot ajuta cu ceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Straduiestete! Nici mie nu imi place, dar ce sa fac trebuie sa invat ca sa nu iau un 3 sau 4. Fa ce crezi! Iti urez mult SUCES!

| Чернобыль a răspuns:

Ador istoria ff mult, desi imi ia ceva timp sa invatbig grin
Eu urasc matematica!

| petrovici2002 a răspuns:

Vizualizeaza textul pe care il citesti din carte, nu dupa caiet, si fata mea a invatat din caiet si acum are probleme din cauza lacunelor ramase, pentru ca nu a citit cartea care iti ofera milt mai multe informatii.Succes.

| aka a răspuns:

Pai incearca sa inveti in continuare si daca tot nu intelegi incearca sa iti placa, si nu te gandi ca te asculta, gandeste-te doar ca iti place istoria si vei invata mai usor...si asculta in clasa ce se vorbeste, mare parte de acolo o intelegi...Bafta!

| biashiatât a răspuns:

Am aceași problemă ca și tine deci chiar nu o înțeleg și dacă îți spun notele mele la istorie o să leșini