| DeniSse_2253 a întrebat:

Buna:*:*. vreau si eu ajutor la un ex. care suna asa: Analizeaza valoarea expresiva a enuntului :" Acest copac era nalt si gros si batran, de cand urzise Dumnezeu pamantul", evidentind relatia dintre mesaj si mijloacele artistice...MS:*

2 răspunsuri:
| Dragosh9988 a răspuns:

Avand in vedere ca iti cere mijloacele artistice trebuie spus : enumeratia(inalt si gros si batran), metafora, personificarea, comparatia, epitetul etc.

| DelphhiN a răspuns:

Trebuioe sa te gandesti la relatia dintre dumnezeu si natura...si de aici toate reies.de la sine./. trebuie sa citesti cu 2-3 randuri inainte si dupa citat si iti vei da seama singura