| nana21 a întrebat:

vreau si eu caracteristicele genului liric!batting eyelashes funda care stie?

Răspuns Câştigător
| misterioaѕa a răspuns:

->Eul liric transmite in mod direct prin propria sensibilitate cititorului, sentimente, idei, imagini, ganturi etc.
->Modul de expunere este descrierea.
->Lipsa personajelor.
->Isi fac prezenta marcile eului liric: verbe si pronume la persoana 1.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

6 răspunsuri:
| anonymousxD a răspuns:

In operele care apartin genului liric scriitorul isi exprima ideile direct.
Numarul personajelor este mic.
Se remarca prezenta eului liric si marcilor acestuia.
Se remarca si prezenta figurile de stil si imaginilor artistice.

Marcile eului liric sunt:
-verbe si pronume la pers I
-substantive in vocativ
-exclamatii si afirmatii interogative.

Iti doresc numai bine! happy

| lotus21 a răspuns:

Se poate povesti
este prezent eul liric
avem marci ale eului liric
avem elemente de versificatie
si nu mai stiu big grin

| lotus21 a răspuns:

Da funda?

| misterioaѕa a răspuns (pentru lotus21):

Nu se poate povesti! la opera epica se poate povesti...

| DinaLov3 a răspuns:

Eul liric transmite in mod direct prin propria sensibilitate cititorului, sentimente, idei, imagini, ganturi etc.
Modul de expunere este descrierea.
Lipsa personajelor.
Isi fac prezenta marcile eului liric: verbe si pronume la persoana 1.
paa!