| lemonade666 a întrebat:

vreau si eu sa stiu ce materii fac la profilul de filologie sau stiinte sicoale(clasa a IX) si eventual sa imi dea si mie cineva un orar complet cu orele pe care le face(un orar de la folologie si unul de la stiinte sociale). multumesc, dau funda.

3 răspunsuri:
| Crash94 a răspuns:

Atât la ştiinţe sociale cât şi la filologie, accentul cade pe limba română, istorie, geografie, limbi străine. Doar până în clasa a 10a vei face matematică. În clasa a 9a vei avea logică şi argumentare, a 10a - psihologie, a 11a - economie şi sociologie, iar în a 12a - filosofie. Pe lângă acestea vei mai face TIC (tehnologia informaţiei calculatorului), unde vei învăţa să lucrezi în anumite programe. Biologia, fizica şi chimia, de asemenea le vei face doar până în clasa a 10a, iar din clasa a 11a materia se va numi Ştiinţe, când acestea trei vor fi combinate. Obişnuitele materii precum sportul şi religia îşi vor avea locul în orar. Dacă am uitat ceva, scuzele mele, dar în mare, cam acestea sunt principalele obiecte de studiu, plus obişnuitele opţionale, pe care fiecare clasă şi le va alege în parte ( tot începând cu clasa a 11a )

| allex20n a răspuns (pentru Crash94):

Eu am facut matematica pana in clasa a 12 a, 2 ore pe saptamana si am fost la stiinte sociale. si biologie la fel tot pana in a 12 a, fizica si chimie pana in a 11 a, o ora pe saptamana.

| Crash94 a răspuns (pentru allex20n):

Atunci îmi cer scuze, ceea ce am scris înseamnă că se aplică doar pentru filologie.