| Anitzuk a întrebat:

Buna!

Vreau si eu un model de piesa de teatru... daca ma puteti ajutaa.

Sa fie comedie sai de dragoste.
Si daca se poate sa fie cat mai completa dar nu foarte mare.

Vot si fundita pentru cine ma ajuta.

Răspuns Câştigător
| Ionela_2956 a răspuns:

Ţi-am dat mesaj cu piesa!

2 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

-E relativ scurta,e o farsa tragi-comica,se numeste "Lectia" si e scrisa de Eugen Ionesco.E simplu de pus in scena,nu trebuie cine stie ce decoruri,actiunea se petrece in apartamentul unui profesor iar personajele sunt eleva, profesorul si servitoarea.
-Daca vrei comedie si poveste de dragoste, ma gandesc la "Descult in parc" autor Neil Simon.E o poveste cu farmec despre doi tineri proaspat casatoriti, care locuiesc intr-o mansarda. Cu timpul, in viata lor apar probleme din cauza parintilor si a prietenilor care-si cam baga nasu-n viata lor.Aici sunt aprox 6 personaje, 3 fete si 3 baieti.Decorurile nu implica mari eforturi de imaginatie iar dialogul are multa naturalete, nu pare prea teatral.
Textele acestor scrieri le poti da jos de pe net cu usurinta.

| ionutyonder a răspuns:

"O scrisoare pierduta" de I.L. Caragiale