| georgianaanonim1 a întrebat:

Vreau si eu un site bun pentru invatat engleza va rog.
Voicum ati invatat engleza?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Eu am facut engleza in scoala si o mai dezvolt cu aplicatia Duolingo.

| dannyel86 a răspuns:

Duolingo are asistenta in limba romana. happy
E un loc interactiv, cu text, voce si imagini.winking
Te va ajuta mult sa descoperi limba pe care vrei s-o inveti. big grin

| awspam a răspuns:

Baieti invata de obicei de pe situri pron dar fetele de obicei din webcjat,,, nu stiu ce sa zic de tine, asteptam sa ne spui cum ai inceput

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Eu am invatat citind si vizionand content in engleza. In urma cu cativa ani am avut o usoara tranzitie de content de la romana la engleza. Tot ce faceam pe internet in timpul liber era in engleza. La inceput( mai ales cand citeam) cautam cuvinte necunoscute pe google translate 80% si citit spre exemplu 20%, parea extrem de greoi si erau multe lucruri ce nu le stiam. Cu timpul am acumulat tot mai multe cuvinte cunoscute, am inceput sa le mai traduc si din context iar acum folosesc google translate foarte rar( asta daca ma izbesc de un cuvant total nou). Pe langa asta m-ai cautam uneori chestii legate de gramatica limbii si alte chestii pentru a-mi umple din goluri. Eu uitandu-ma la video-uri in engleza auzeam pronuntia iar fara sa vreau s-a lipit si un accent convingator de mine, accent pe care l-am imbunatatit citind cu voce tare si cautand pronuntia cuvintelor pe google din cand in cand. Gandeste-te cum invata bebelusii sa vorbeasca, ii aceesi chestie. La inceput asculta, mai apoi incep sa scoate cuvinte stalcite, si tot asa in ce in ce mai bine pana ajung sa formuleze propozitii ce au sens si inteleg ce se intampla in jurul lor. Trebuie sa te scufunzi in limba pe care doresti sa o inveti, sa ai de aface cu ea in timpul liber cat de mult poti( daca ai un hobby sau placere despre care te poti documenta in limba engleza este cu atat mai bine, asa alimentezi flacara si vei continua sa cauti si sa citesti/ vizionezi despre lucrul respectiv in engleza). Nu-i nevoie sa bag 10 ore talpa de tocit cartile de gramatica sau dictionarul ca va fi mai greu si nu se va prinde mult de tine, pe langa asta va fi si o experienta al naibii de plictisitoare si chinuitoare. Iar ca veni vorba despre aplicatiile acelea mobile precum Duolingo nu-s chiar rele insa din experienta mea( am incercat si eu Duolingo cu cateva luni in urma) nu-s atat de eficiente la a te invata... Am incercat sa invat o a treia limba si nu s-a lipit mare lucru din limba aia de mine.

| împreunăfacembine a răspuns:

Salut,

Poți învața și de pe khanacademy.org