Întrebare recomandată | Marck94 a întrebat:

Salutare. Cum ati invatat limba engleza? Vreau sa invat si eu engleza.

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La curs intensiv de engleza, timp de 6 luni, cate 8 ore/zi.

| oprescudorin11 a răspuns:

Engleza se invata doar in Anglia! Vorbind si ascultand bastinasii! Restul este iluzie! In eprubeta vei invata totul GRESIT!

| GoldenZenith a răspuns:

Din desene. Pe vremea mea laughing, desenele pe Cartoon Network erau in engleza.
De la filme. Pui subtitrare in engleza.
Scoala te ajuta iar foarte mult, daca ai profesori buni.
Si desigur, din jocuri.

| Ungureanu_Emanuel_1988 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Eu invat Japoneza din Anime rolling on the floor)

| Speed99 a răspuns:

M-a mai intrebat cineva asta, si am dat acelasi raspuns:

Uita-te la youtuberi vorbitori de engleza. La 12 ani, cand am inceput sa ma uit, stiam foarte putina engleza, but when I turned 14 I was already able to speak english just like this! Cu timpul inveti si foarte multe expresii, si eu am descoperit ca mie personal imi e mult mai usor sa imi exprim gandurile in engleza decat in romana. Pana si cand gandesc, 80% din vorbele care mi le spun mie in capul meu sunt in limba engleza, si asta o fac involuntar. Toate astea doar pentru ca imi place limba si ma uit la youtuberi care o vorbesc, si stau in grupuri sociale pe internet cu vorbitori in engleza.

Apropo: nu te baza pe scoala sa te invete vreo limba straina, pentru ca vei fi tare dezamagit de cunostintele tale in limba respectiva la finalul cursurilor.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce am invatat in anii de scoala plus ca am vazut multe filme & seriale.

| Elide a răspuns:

Filme și seriale greuu! Eu așa am învățat!

| LadyDee89 a răspuns:

Din desene! Stiam pe dinafara desenele de pe Cartoon laughing)

| Mariaaaavev a răspuns:

Din jocuri, citeste carti in engleza cu dictionarul langa(sa-l folosesti pentru cuvinte necunoscute), seriale.

| Anonim5647 a răspuns:

Jocuri interactive e cel mai simplu.Romana-engleza

| RaulAndrei2002 a răspuns:

Pai eu de exemplus sunt la engleza intensiv, si in general ma uit si pe Youtube la youtuberi care vorbesc engleza.

| endizaw a răspuns:

Jocuri multiplayer / story
Filme happy

| SE3B a răspuns:

Sincer sa fiu, cel mai bine am invatat engleza jucand jocuri, dar nu jocuri multiplayer cum ar fi csgo ul sau [insert any steam game here], ci jucand jocuri cu poveste interesanta, in care se vorbeste mult. Alt mijloc de a invata engleza este sa comunici cu persoane din alte tari, avand in vedere ca in ziua de astazi oricine trebuie sa stie macar engleza elementara. Poti sa apelezi si la diferite carti in limba engleza sau chiar filme netraduse (asta iti poate pune la incercare spiritul tau "creativ" si pe cel "logic") Bafta

| Sorina024 a răspuns:

Fii atent e cea mai buna varianta.
1. Alege o piesa care iti place cel mai mult in engleza.
2. Asculta in paralel cu traducerea ei in romana.Se gaseste traducerea usor si deschizi o fereastra cu traducerea si una cu piesa.
3. Pe parcursul piesei te uiti la fiecare cuvant tradus in romana si crede-ma ca n-ai cum sa prinzi macar 2-3 expresii.
In felul asta inveti piesa pe derost mai ales daca iti place si faci doua lucruri in acelasi timp: asculti muzica si mai si inveti cuvinte sau expresii, depinde acum.
A doua varianta a fost mereu putin neinteleasa de alti dar pe mine m-a ajutat: ma duceam in mall-uri si citeam fiecare tricou cu expresii/cuvinte in engleza, ce nu stiam bagam un site de traducere sau intrebam persoana cu care eram si cuvintele care chiar imi placeau sau erau de folos ( la inceput poti incepe cu verbele sa le retii) le invatam.
Bafta! crede-ma ca intr-o luna iti vezi deja progresul.

Răspuns utilizator avertizat
| Vlad_Stan_2001 a răspuns:

Am invat din jocuri, filme si depe net

| Perkoz a răspuns:

Jumatate de la scoala adică ce tine de teorie si gramatica iar cuvintele de pe o aplicatie numită DUOLINGO
Sper k tiamfost de ajutor.

| NeculaAlin a răspuns:

Eu fac engleza inca de la grădiniță si sincer nu prea m-am simțit atras de această limba pana prin clasa 7-8... apoi am exersat in jocuri( Cs:Go in cazul meu, mi-am facut cativa prieteni prin Germania/Anglia si evident ca nu aveam cum sa vorbim intre noi, doar prin engleză). Sfatul meu este sa găsești o activitate de care sa fii placut atras, care sa includa engleza.

| Gijbdtihcv a răspuns:

Buna, ai putea folosii un dicționar sau daca ai o situație financiară buna ai putea ruga un profesor sau pe cineva care da lecții de engleză sa te ajute.

| Neeekoooo a răspuns:

Eu la scoala am nimerit doar profesori de
...care nu prea ne-au predat ca sa spun asa. Dar am invatat cu ajutorul serialelor, jocurilot cu obiecte ascunse laughing suna ciudat dar sa stii ca iti antreneaza putin memoria vizuala vazand obiectul, cautand acel obiect si implicit il si inveti. Si ce m-a m-ai ajutat a fost un ghid de conversatie happy

| fallendoves a răspuns:

Seriale,filme sau jocuri cu obiecte ascunse, eu asa am reusit sa invat.

| IvascuTeodor a răspuns:

La scoala am inv f putin, de aceea am facut meditatii, m-am uitat la multe filme cu subtitrari in romana, ei vorbind in engleza, jocuri, cand eram mai mic dintre ele minecraftul m-a ajutat cel mai mult avand in vedere ca vedeam cum arata lucrurile, stiam ce sunt si acolo scria in engleza, le traduceam din engleza cum erau in romana. Bafta si sper sa inveti.

| MelanieMartinezFan a răspuns:

Cursuri de engleza,desene, filme, seriale in engleza, dar, la mine a fost problema ca am avut o profesoara foarte proasta