| Dyana14 a întrebat:

am o intreabare care ma tot roade de cand s-a schimbat programa la istorie 2020 de bacalaureat.La ISTORIE sunt incluse sau nu lectiile urmatoare?
-Relatiile interantionale in sec 20:
-Primul Razboi Mondial
-Infaptuirea marii uniri 1918
-Constitutia de la 1923
-Monarhia Constitutionala
-Monarhia in perioada interbelica
-Relatiile internationale ale romaniei in perioada interbelica 1919-1939
-Al doilea Razboi Mondial
Sa imi raspunda cineva care stie sigur, va rog, multumesc.

3 răspunsuri:
| belindaaa a răspuns:

Din tot ce ai menționat acolo, intră doar constituția din 1923.

| Dyana14 explică (pentru belindaaa):

Sigur? Nu avem nimic altceva din cele 2 razboaie mondiale?

| belindaaa a răspuns (pentru Dyana14):

Nu, nu intra nimic din cele două razboaie mondiale. Intră capitolul,, Secolul XX. Între democrație şi totalitarism", dar el prevede doar ideologii şi practici politice, nu şi conflictele militare. Caută programa la istorie pe internet că să vezi exact lecțiile.