| Ion_Lari_2000 a întrebat:

am o intrebare.
Daca eu intru la Univeristatea Titu Maiorescu pe drept si fac un an intreg acolo, ma pot muta in anul 2 la Universitatea de Drept a Universitati Bucuresti?
Precizez ca Universitatea Titu Maiorescu este una de tip privata.
Un raspuns, m-ar ajuta foarte mult.

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Teoretic poti...practic.

Cam toate universitatile garanteaza mobilitatea academica dar e greu de zis daca se aproba. Practic, trebuie sa faci o cerere catre decanul facultatii la care vrei sa mergi (e.g Drept UniBuc) in care ii comunici asta. In functie de facultatea poate aproba decanul sau trebuie supus la vot in consiliul facultatii.

Acum, presupunand ca se aproba (si tu ai toate exmanele din anul 1 de la Titu Maiorescu luate) cei de la UniBuc vor trebui sa faca o echivalare sa vada cate credite iti recunossc care se va face dupa muschii lor. Se vor uita la ce materii ai facut tu in anul 1 acolo, se vor uita la ce au facut studentii lor si vor decide pe care vor sa ti le recunoasca si la care sa te puna sa dai exmen de echivalare. E posibil sa nu-ti recunoasca nici una, nimic nu e garnaatat.

Dupa ce treci si de partea asta te pot inmatricula si in anul 2 vei fi fericita lor stundeta happy

spor

| Yurisa a răspuns:

Nu stiu daca decanul doreste studenti de la privat dar incercarea moarte n-are laughing Daca nu merge cu transferul poti incerca sa dai examenul de admitere din anul urmator

| christine99 a răspuns:

Trebuie sa fie locuri libere (candidati retrasi) la Universitatea Bucuresti.