| Gogoasa24 a întrebat:

Buna ziua am si eu o intrebare, ce profil ar fi mai bun la porfesionala: Electrician constructii sau ospatar / bucatar? si de ce?

Răspuns Apreciat de Editori
| Kanajambe69 a răspuns:

Pai, dupa ce termini scoala profesionala vei avea o calificare in una dintre aceste domenii.
Electricienii din constructii se ocupa cu instalarea, intretinerea si repararea sistemelor electrice de cabluri si a echipamentelor si dispozitivelor similare. Constructii se fac tot timpul, deci se cauta. Este un domeniu bun.
Ca ospatar, pe piata muncii exista cautare, la fel ca si pentru bucatar, insa salariile pentru ospatari sunt destul de mici (te descurci eventual daca vei lucra la o locatie ok, unde faci ciubucuri).
Ca si bucatar, salariile sunt la fel - mici. Depinde foarte mult unde lucrezi. Ai insa avantajul ca poti sa avansezi la chef bucatar, daca urmezi anumite cursuri si sa cresti salariul.
Acum depinde de tine ce iti place cel mai mult si ce crezi ca ti se potriveste.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ospatar/bucatar pentru ca in constructii mai sunt si perioade slabe.

| anonimg a răspuns:

Electrician. Cand vei ajunge fara servici poti lucra in particular.

| RB26DETT a răspuns:

Depinde ce-ti place sa faci, eu as merge pe electrician, te poti baga pe depanare de electronice/electrocasnice, sa repari instalatii electrice la masini, sa faci instalatia electrica a unei case/apartament etc... si pe langa toate astea sa stii ca-ti prinde bine si tie, ce bine-i cand ti se strica ceva si nu trebuie sa-l chemi pe X sa-ti reparewinking

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Amăndouă sunt plătite ca salarii rapandulă! În schimb ai avantajul șpăgii! Bucătar,ai păpica, electrician, o priză contacte, etc-ra! Vezi ce-ți place mai mult!? Dacă nu-ți place nimic din aceste opțiuni, fă-te fotbalist!