| Bogdan_Gabriele_1990 a întrebat:

daca vreau sa merg la scoala in Germania, eu incepand clasa a 9-a in aceasta toamna, este nevoie de diploma / adeverinta de 8 clase pentru a putea continua acolo scoala?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca este nevoie de actele scolare - diploma de absolvire si foaie matricola.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, ai nevoie de toate actele ce sunt necesare pentru transfer la o alta scoala + traducerea lor, dar va trebui sa dai si examene (din cunoasterea limbii germane si echivalarea claselor).
Studiile ti le vei putea continua la nivelul la care vei fi gasita compatibila ca pregatire.