| Coman_Andrei_1980 a întrebat:

Salut, vreau sa ma angajez la vara si mi-se cere sa aduc o adeverinta de la scoala si as vrea sa va intreb ce ar trebui sa scriu pe cererea pentru adeverinta adica gen sa scriu ca doresc o adeverinta pentru a merge sa lucrez? Si mi-se mai cere sa aduc o copie dupa un act de studiu si eu sunt a 10-a si as vrea sa imi spuneti ce act de studiu as putea sa duc eu adica eu cred ca singurul act de studiu cu care as putea sa ma duc ar fi diploma de 10 clase.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De la secretariatul scolii acum poti primi o adeverinta ca ai urmezi clasa a 10-a.
Tot de la secretariat, dupa terminarea anului de studiu, poti primi adeverinta ca AI TERMINAT clasa a 10-a, iar mai tarziu, spre sfarsitul verii (?) candva, vei putea cere si diploma de absolvire a clasei 10.

La angajare, adeverinta este suficienta in cazul tau, cu un contract de angajare sezonier, pe perioada determinata.

| BroascaCuElice a răspuns:

Ca doresti o adeverinta pentru angajarea pe timpul verii

| anonimg a răspuns:

Da, diploma de 10 clase.
Adeverinta ar trebui sa, fie cam asa :

Domnule director

Subsemnatul (nume si prenume), elev la scoala (scrii liceul), va rog rog a-mi elibera adeverința pentru angajare/in vederea angajării/pentru a-mi servi la angajare.

Aici era buna o secretară pentru că știe să formuleze cererea mai bine.
Oricum, cererea pentru eliberarea adeverinței o depui la secretariatul scolii, si nu te duci cu ea la director. Adeverința poate să-ti fie eliberata pe loc sau in câteva zile.

Fără funda!
Succes!