| Gogoasa24 a întrebat:

Buna ziua am si eu o intrebare.

Eu vreau sa ma duc la o scoala profesioanala, dar este tarziu sa ma inscriu dupa data de 30 iunie? Daca da cand ma pot inscrie? Doar pe data de 30 iunie ma poate incheia la matematica, ca sa fie sigur ca nu ma duc in examen, pentru ca eu nu dau examenul, dar se teme ca ma inscriu la examen, deci este tarziu sa ma inscriu dupa data de 30 iunie? Nu raman corigent / repetent, multumesc.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Da, este tarziu!
Se va elibera o singură fișă de înscriere.
Elevilor care solicită eliberarea
fișei de înscriere în învățământul
profesional de stat cu durata de 3 ani li se va încheia situația școlară INAINTEA eliberării acestei fișe.

Nu se eliberează fișe de înscriere elevilor din clasa a VIII -a cu situaţia şcolară neîncheiată aflaţi în stare de corigenţă sau repetenție.

În cazul elevilor cărora li s-a încheiat situația școlară
în ultima zi de școala, fiind declarați promovați, precum și în alte cazuri justificate se poate elibera fisa de inscriere PANA CEL TARZIU 21 iunie 2016 pentru cei care se inscriu pana la data respectiva la unități de învățământ și calificări la care se
organizează preselecție.

In mod similar, se poate elibera fisa de inscriere PANA CEL TARZIU la data de 24 iunie 2016 pentru cei care se inscriu pana la data respectiva la unități de învățământ și calificări la care se nu se organizeaza preselecție." --- vezi, la pagina 4, din link :http://admitere.edu.ro/......l_2016.pdf