| Manamadalina a întrebat:

Am si eu o intrebare.La admiterea de la facultatea de litere din cadrul universitatii Ovidius(constanta) in domeniul limba romana-o limba moderna(engleza,franceza,turca etc)exista si o proba scrisa sau doar cea orala la limba romana.Pe site sunt mai multe variante iar la nr universitatii nu raspunde nimeni.Va rog cine cunoaste, sa imi spuna. Multumesc

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Site-ul este clar si lamuritor! Cum de nu pricepi?
Cu exceptia specializarii "Jurnalism " care are doua probe de concurs(oral si scris), toate celalalte specializari au numai o singura proba, cea orala.
La IFR ( invatamant cu frecventa redusa)-Limba şi literatura română - O limbă şi literatură modernă (engleză / italiană, concursul se rezuma numai la unul de dosare ( nu exista probe orale sau scrise )'

Citeste inca odata:http://litere.univ-ovidius.ro/prog.adm.licenta.htm

| Manamadalina explică (pentru alessia5158):

Da,uite http://admitere.univ-ovidius.ro/......e-litere/. Asta nu inteleg, la inceput specifica doar de proba orala iar mai jos, sub programe de studii doctorale, la tematica de concurs specifica de proba scrisa la limba romana.Nu inteleg de ce specifica de proba scrisa pentru ca este separat de jurnalism.

| alessia5158 a răspuns (pentru Manamadalina):

Ai dreptate! --- pe pagina Universitatii este mentionata "proba scrisa iar pe pagina Facultatii de litere este mentionata numai "proba orala" care, de altfel, este confirmata si de "Metodologia proprie" aflata tot pe site-ul facultatii de litere.
Ma gandesc ca trebuie sa iei" de buna" informatia furnizata de site-ul Facultatii de litere. Pe site-ul Universitatii, este clar si evident ca este vorba despre o greseala de redactare.
Succes la admitere!

| crisiss a răspuns:

Admiterea se face pe baza concursului, termeni si conditiile concursului le poti afla cand te duci sa depui dosarul si taxa de inscriere

| Manamadalina explică:

Uite http://admitere.univ-ovidius.ro/......e-litere/. Asta nu inteleg, la inceput specifica doar de proba orala iar mai jos, sub programe de studii doctorale, la tematica de concurs specifica de proba scrisa la limba romana.Nu inteleg pentru ca este separat de jurnalism si tot se specifica de proba scrisa.

| Manamadalina explică:

Ma gandesc ca au introdus de anul acesta proba scrisa la limba romana pentru ca informatiile de pe site-ul facultatii de litere nu sunt actualizate ci sunt din 2012. O sa incercsa mai sun.Multumesc oricum