| Rotaru_Vasy_1982 a întrebat:

Bună ziua! Băiatul meu este în clasa a Vlll-a și vrea sa dea la liceul militar din Constanța. Spuneți-mi și mie câteva păreri de-ale voastre,va rog. Cu ce medie se intra,la cât timp ii da voie sa meargă acasă dacă locuim în cta? Dacă copilul face sport de performanță și are trei zile pe săptămână antrenamente, ii da voie sa meargă? Nu știu ce sfat sa-i dau, unele persoane când ma aud de liceul militar îmi spun sa stau liniștită ca pedepsesc copilul cu asa liceu. Eu nu cred ca ar sta atâția copii dacă ar fi asa de rau.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Media cea mai mare de intrare la liceul militar din Constanta, a fost anul acesta de 9.69, iar ce mai mica medie 7.93.

Din pacate, liceele militare nu sunt pentru copii sportivi care fac performanta, aceia fiind indrumati sa mearga la liceele sportive.
In acest caz copilul dvs nu are ce cauta la un liceu militar!

La liceul militar se face armata, adica nimeni nu iese din incinta scoalii si nu pleaca nicaieri, programul de acolo fiind foarte strict, scularea la -5-6 dimineata cu intructie, apoi mic dejun, ore de curs, studiu, instructie samd. Sunt excluse iesirile din incinta liceului si programele de voie pana la vacanta.
Copilul sta la caminul liceului si vine acasa doar in vacanta!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iata aici si mediile de intrare la liceul militar in anul scolar 2022-2023:

https://cugetliber.ro/......nta-459928

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă copilul face sport de performanță și are trei zile pe săptămână antrenamente, ii da voie sa meargă? Nu.

| Fatamuntilor a răspuns:

O varianta ar fi sa urmeze un liceu sportiv sau unul normal dar care sa ii dea posibitatea sa mearga la antremente.
Dupa ce termina liceul si da bacul poate da la Academia Militara daca isi doreste asta.

| Rotaru_Vasy_1982 explică (pentru Fatamuntilor):

Îmi este foarte frica de liceele civile,mai ales de cel sportiv. Se aud prea multe lucruri urâte. Droguri, băutură, as fi mai liniștită la liceul militar, plus ca el spune ca i-ar plăcea. În caz ca pica parca as prefera sa stea un an pe bara, sa se pregătească și sa dea anul următor decât sa-l dau la un liceu civil. Nu știu cum sa fac sa fie bine

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Rotaru_Vasy_1982):

Multi copii intra la liceeile civile, sunt olimpici si intra in vizorul facultatilor de prestigiu.
Daca copilul e mai rebel poate avea probleme oriunde.
Sora mea a facut sport de performata.Clasa a IX si a X, a XI si A XII la liceu sportv, dar in alt oras..Mult mai tarzu a dat facultatea de sport.
Daca face sport nu cred ca se lasa prea curand.
Iar intrarea la liceul dorit este incerta.