| Alinaaa120 a întrebat:

Buna, TPU!
Trebuie sa ma apuc de lucrarea de licenta. Am primit de la o colega lucrarea sa, predata acum un an.
Aveti vreo idee... daca copiez de pe lucrarea ei predata anul trecut, se poate numi plagiat sau se poate identifica cumva ca am copiat?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Unele facultati au softuri antiplagiat. Trebuie sa fii atenta.
Nu e ceva anormal sa existe pe alocuri aceeasi informatie in 2 lucrari diferite, care trateaza acelasi subiect, dar, daca tu copiezi 50% din lucrarea colegei, nu se mai poate numi lucrarea ta.
Informatiile care ti se par interesante le poti include in proiectul tau daca reformulezi textul din care te inspiri.

1 răspuns:
| Hope1992 a răspuns:

Da,se va considera ca fiind plagiat.
Pana la urma e lucrarea ta de licenta, daca ai primit o lucrare de acum un an iti dai seama ca vor fi profosori care vor avea un deja-vu, cei din consiliu.
Ai suficient timp, poti sa o folosesti ca sursa de inspiratie cand te incurci, dar sa o copiezi peste 30% e aiurea si nu ai merita sa treci, parerea mea.