| Aleacn a întrebat:

Buna ziua.
Cei din județul Satu Mare din ce regiune sunt? Crișana sau Ardeal?
Am întrebat persoane pasionate de geografie, am cautat si pe internet si de fiecare data imi zicea/ziceau ca ba regiunea Crișana sau ba regiunea Ardeal (corectați-ma daca zic gresit ca se numesc regiuni).
Această întrebare nu este pentru nici o tema, este pentru cultura mea generală

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Satu Mare e din Maramures.
Arad si Bihor sunt Crisana

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Maramureș.

| gabicoo a răspuns:

Sudul județului face parte din Crisana! Limita nordică a regiunii Crișana este râul Someș!

| ReddY25 a răspuns:

Eu zic că fac parte din Maramureș. Poti căuta hărți ale României și vei vedea acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am găsit si eu ceva pe internet, dacă greșesc, sa ma corecteze altcineva :

"Regiunea Nord-Vest este o regiunea de dezvoltare a României. Este delimitată de graniţa cu Ungaria la vest, graniţa cu Ucraina la nord şi include Ardealul de Nord (cu Maramureşul) şi o parte din Crişana. Regiunea este constituită din judeţele Bihor, Bistriţa-Năsăud, Cluj, Satu Mare, Sălaj şi Maramureş. Conform clasificării EUROSTAT este o unitate teritorial-statistică de nivelul al treila (NUTS 3).

Are o suprafaţă de 34.159 km² sau 14, 3% din suprafaţa totală a ţării şi o populaţie de 2.740.064 locuitori sau 12, 6% din populaţia totală a ţării.

Cel mai mare centru urban al regiunii este municipiul Cluj-Napoca care găzduieşte şi instituţiile regionale. Oraşele cele mai importante sunt reşedinţele de judeţ: Oradea, Baia Mare, Satu Mare, Bistriţa şi Zalău".