| florinmn a întrebat:

Doresc sa-mi inscriu copilul, care anul acesta va absolvi clasa a 8a, la un liceu in alt judet.
Ma poate ajuta cineva cu o procedura /sfaturi utile pentru aceasta?!

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mai întâi, copilul trebuie să susțina examenul de Evaluare Națională și să aibă o medie suficient de mare, pentru a fi primit la liceul unde vrea să ajungă. Cu cât e nota mai mare, cu atât șansele vor crește.
Ar fi bine să vorbești cu directorul (+ diriginta) de la școala lui, să-i explici situația. Elevii trebuie să opteze pentru niște licee, in ordinea preferințelor. Fiecare profil al unui liceu are un cod unic. Nu știu dacă i se va permite să scrie codurile liceelor din alt județ, ori va putea ajunge la liceul dorit numai în urma unui transfer.