| StefanSsr a întrebat:

Imi puteti spune si mie, va rog, in ce consta sesiunea de pretestare pentru facultatea de Relatii Internationale si Studii Europene din cadrul SNSPA? Daca treci de ea, esti admis, sau e doar o modalitate de verificare a cunostintelor?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Asa sa intelegi ca "pretestarea"
este echivalenta concursului de admitere propriu zis adica, in sesiunile de pretestare (una in aprilie, cealalta in iulie) poate fi sustinuta proba scrisa a concursului de admitere pentru programele de studii/specializările Științe Politice/ Relații Internaționale și studii europene.
"În cazul facultatilor care organizeaza
sesiuni de pretestare, înscrierea
candidatilor se poate face
on-line, conform calendarului anuntat de aceste facultati.
Candidatii, in urma pretestarii, vor
primi un punctaj care le va conferi statutul de candidat admis sau respins în cadrul pretestarii respective.Candidatii se pot înscrie la maximum doua sesiuni de
pretestare. Tuturor celor care
sunt declarati admisi la oricare sesiune de pretestare, li se va valida punctajul respectiv doar în
cazul în care vor depune în termenelele stabilite de Comisia de admitere, toate actele necesare
stabilite de prezentul regulament--- vezi Cap III, punctul 5 din Regulament:http://www.snspa.ro/......_final.pdf

In link-ul: http://www.politice.ro/licenta_admitere gasesti si alte informatii necesare tie.

3 răspunsuri:
| Ciufu_Andrei_1968 a răspuns:

...ctyucf

| Ciufu_Andrei_1968 a răspuns:

...ctyucfhc