| T0xicGamer a întrebat:

In legatura cu Istoria, cand mi se spune "Cultura in antichitate si Evul Mediu" la ce ar trebui mai exact sa ma gandesc. Initial credeam ca e ceva legat de Renastere si Umanism.
As dori sa stiu exact la ce se refera.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Sintagma "cultura in antichitate si evul mediu" se refera la educatia, stiinta si artele din perioadele respective.De exemplu, in Sparta antica educatia se concentra pe disciplina, ascetism si dezvoltarea fortei fizice--- femeile si barbatii de rand aveau cunostinte minime de citit/scris dar toti deopotriva trebuiau sa cunoasca cum sa-si apere cetatea.