| Anemoneeeeee a întrebat:

happy Nu inteleg cum a aparut religia, nu inteleg cum s-a raspandit religia si cum s-a format aceasta pe categorii iudaica, catolica, ortodoxa... nu inteleg popoarele deci daca acum cca. 5000 de ani sau 6000 nu stiu exact cand traiau egiptenii, noi ca popor existam? Cum am aparut noi ca romani? Stiu de Burebista istoria antica etc. dar nu pot face legatura in sec 11 cand au aparut trecii si romani s-a format poporul daco roman etc. egiptenii mai existau ca popor? Anglezii? Nu se putea tine legatura adica, nu fac legatura atata totbig grin intre civilizatii si absolut tot...sad stiu secolele si poate stiu mai mult decat cred dar cum am mai spus nu le pot lega intre ele. Cand ma gandesc la antichitate ma gandesc la egipt si totodata nu stiu de ce si la renastere dar nu au absolut nici-o legatura, renasterea este in Italia in sec. XV si XVI si antichitatea este mult inaintelaughing) deci psihicul meu nu poate duce pentru ca ma gandesc ca am destula informatie dar nu sunt capabila sa o aranjez. Spre exemplu cand la noi exista comunismul in Germania, in rusia, in Romania in statele unite ce se intampla?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Spre exemplu cand la noi exista comunismul in Germania, in rusia, in Romania in statele unite ce se intampla?

Romania era comunism iar in usa democratie

| Anemoneeeeee explică (pentru RAY):

Multumesc multttttt!

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai foarte multe intrebari

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Nu inteleg cum a aparut religia, nu inteleg cum s-a raspandit religia si cum s-a format aceasta pe categorii iudaica, catolica, ortodoxa...

prima oara a aparut iudiamul apoi din iudaism a aparut crestinismul apoi islamul apoi o biserica universala care s-a despartit in doua asa a aparut ortodoxia

| RAY a răspuns:

Nu inteleg popoarele deci daca acum cca. 5000 de ani sau 6000 nu stiu exact cand traiau egiptenii, noi ca popor existam?

nu, nu stiu cine era pe pamanturile astea, posibil daci, traci

| RAY a răspuns:

Dar nu pot face legatura in sec 11 cand au aparut trecii si romani s-a format poporul daco roman etc. egiptenii mai existau ca popor? Anglezii?

epitul exista si azi, egiptul antic numai era

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Putem defini inteligenta drept capacitatea de a face legatura intre informatii.

Ai internet care te lamureste mult mai usor decat te putem lamuri noi.

O sa iti raspund pe scurt:
- religiile au aparut din credintele populare fata de supranatural si din nevoia de a gasi o explicatie fata de cum au aparut oamenii si de scopul lor in viata.
- romanii au aparut intr-un timp indelungat: intai au fost dacii, apoi romanii care au cucerit Dacia, dupa retragerea Aureliana au ramas numai cativa daco-romani, apoi a venit invazia huna, au venit popoarele slave, au existat conflicte intre cei autohtoni si slavi, etc.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Din cauza asta te duci la scoala. Citeste carti de istorie. Ele te fac neprost!

| Anemoneeeeee explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Asa-i. Apreciezlaughing mersi multt