| Nicu14506 a întrebat:

Invat franceza la scoala de 4 ani si nu stiu sa numar pana la 10 stiti o cale mai distractiva sa sa o invat? Scuze daca am gresit categoria.

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
| Crainstorm20 a răspuns:

Dupa 4 ani atata nu stii? Un =1 deux=2
trois=3 quatre=4 cinq=5 six=6, 7=sept,
8=huit, 9=neuf, dix=10, onze=11, douze=12
si asa mai departe.

Totusi Franceza poate fi considerata mai usoara din punct de vedere gramatical decat Romana.Franceza
= verbe(cele mai grele) + citit +
vorbit(cuvinte), Mi se pare ca verbele
la ei prezinta chiar mai multe timpuri decat verbele la noi. Dar in comparatie
poate e mai usor de invatat mai ales daca o faci din clasa I in 8 ani cred ca stii deja mai tot. Oricum Romana prezinta 10 tipuri pronume + subordonate + functii sintactice + altele Depinde cat de mult timp depui sa inveti tot(f.multa perseverenta). Bafta! big grin