| Swampi10 a întrebat:

NU mai stiu exact cum era treaba cu combinarile si aranjamentele si de asta cer ajutor.
Sa zicem ca as vrea sa inregistrez la prariuri un bilet cu doar doua meciuri pe el, dar sa il pun de mai multe ori astfel incat sa prind in mod sigur un bilet. Rezultatele posibile sunt 1 X 2.
Biletele ar arata asa :
-primul : 1; 1
-al doilea : 2; 2
-al treilea : x; x
-al patrulea 1; 2 apoi 2; 1, 1; x, 2; x, x; 1, x; 2 etc.
Unde s-ar incadra exemplul dat, la Combinari sau Aranjamente?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti fa astfel de sperantehappy Statisticienii de la pariuri sunt cu vreo cateva clase inaintea ta. Costurile la 10 bilete (care acopera, sa zicem, toate combinatiile ) sunt mai mari decat maximul de castig de pe oricare bilet.

Ca sa iti raspund la intrebare, Combinarile sunt ceea ce cauti. In aranjamente intra si (caz 1, caz 2) si (caz 2, caz 1). astfel ca te-ai alege cu 2 bilete de "1; 1" samd.

1 răspuns:
| VladimirPutin a răspuns:

Credeam că ziceai de matematică laughing