| GoBackInFuture a întrebat:

oamenii buni. Vin la voi cu o problema putin mai ciudata si cu mai multe intrebari. Sunt elev in clasa a 10-a la un liceu bun din Bucuresti. Doresc sa ii intreb in special pe cei care sunt acum la facultate, cand ar trebui sa te apuci de invatat pentru bac pentru a lua o nota buna (peste 8, 75 cam asa)? Sunt la profilul mate-info bilingv engleza, deci asta inseamna ca dau bacul la matematica M1, romana,engleza si la alegere dintre bio, fizica, chimie si informatica (eu prefer fizica sau informatica). Pentru competente digitale ma apuc de ECDL din februarie, iar la engleza am sa va rog pe voi sa-mi spuneti daca stiti ce examen ar trebui sa dau exact pentru a echivala cu proba de la bac (am auzit de cambridge, dar nu sunt lamurit). Am auzit "povesti" prefer sa le zic, de la unii elevi care s-au apucat de invatat cu 2-3 luni inainte si au luat note de trecere. Mie nu prea mi-ar veni sa cred. Un exemplu concret ar fi verisoara mea vitrega care tocmai a terminat liceul si a luat bacul cu 8, 95 si a invatat destul de mult as zice. Ca o incheiere doresc sa reiau intrebarile si sa adaug cateva:

1.Cand este bine sa te apuci sa inveti concret pentru bac pentru a lua o nota de peste 8, 75?

2.Lamuriti-ma va rog, in legatura cu examenul de engleza care ar echivala cu proba de la bac.

3.Ce ar trebui sa invat la fiecare materie si daca imi puteti recomanda un program de invatare.

Multumesc anticipat! big grin

P.S. Daca stiti macar un raspuns, va rog spuneti-mi, parintii mei au mari sperante de la mine, dat fiind si faptul ca sunt la un liceu bun si pe un profil foarte bun.

2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

1. Daca ai retinut informatiile din clasa si inainte de bac, te apuci cu 2, 3 luni, cu siguranta iei nota de trecere. 2, 3 luni este chiar mult pentru nota de trecere. Crede-ma in facultate ai mult mai multa informatie de invatat si o inveti cu cateva zile inainte.
Daca vrei nota mare 3, 4 luni este ok pentru a incepe sa iti recapitulezi materia, ideea este sa o stii deja din clasa. Eu am fost la profil filologic si m-am apucat cu o saptamana inainte de bac si mi-a iesit media in jur de 9.
2. Examenul de cambridge echivaleaza proba de la bac, desi este mai mult de munca pentru examen, decat pentru proba aceea care este foarte usoara.
3. Dupa cum spuneam eu am fost la filologie, la romana invata textele care se dau, invata in ce categorie intra fiecare, gen text realistic, nuvela istorica, roman interbelic, text dramatic, stapaneste bine categoriile astea. Cand am dat eu foarte multi au picat pentru ca s-a dat textul dramatic si s-au specificat 3 autori Caragiale, Camil Petrescu si Marin Sorescu, iar lumea nu a mai fost atenta la textul dramatic si au facut ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi. big grin
La matematica banuiesc ca se pune baza pe formule si, in fine, nu stiu ce materie dai la ultima proba, banuiesc ca daca dai fizica formule, iar la info nu stiu ce sa iti zic.
Oricum, banuiesc ca daca inveti zilnic 2, 3 ore pe zi te va ajuta.

| JinLing a răspuns:

Stiu sa-ti raspund la Examenul de limba engleza (Cambridge), acela este un examen pe care il dai in clasa a 11-a, (cel putin eu asa am facut), ca sa participi la aceasta proba trebuie sa platesti o anumita suma de bani. Daca ai trecut examenul, vei primi o diploma recunoscuta international, adica e mai buna decat diploma de engleza ce o primesti la BAC. Sper ca te-am lamurit.