| Florin458 a întrebat:

Sesiunea de restante in ultimul an de facultate se sustine inainte sau dupa licenta?

Adresez aceasta intrebare deoarece semestrul acesta nu voi face cele 90% prezente la un laborator din cauza jobului.Profesoara a spus clar ca vrea 90% prezente pentru a intra in sesiune si cel putin 60% + recuperari pentru a intra in restante.Cine are sub 60% nu are dreptul sa recupereze anul acesta si nici sa sustina examenul in sesiunea de restante, ci va recupera anul viitor cu studentii care vor studia atunci obiectul respectiv si nu vom da in examen ci in restante examenul.Fiind in semestrul II an terminal anul viitor, sper sa pot sustine acea restanta inainte de licenta.Personal e o prostie ce vrea ea pentru ca nu facem laborator ci curs unde vorbeste fara oprire,nimic practic, dar asta e.Plus ca din 2 ore as putea ajunge la 1, dar degeaba, nu tine cont.Este aiurea ca ar trebui sa ni se permita recuperarea in sesiunea speciala si sa sustinem colocviul+verificarea in vara, dar nu ai cu cine vorbi.

Răspuns Câştigător
| MGEORGESCU a răspuns:

Buna! Din cate stiu eu studentii din anii terminali au o perioada diferita pentru sesiunea de vara, undeva prin luna mai daca nu ma insel si mai mult decat atat sesiunile de restante au loc intotdeauna inaintea sustinerii lucrarilor de licenta/disertatie. Este absolut absurd sa se programeze sesiunea de restante ulterior sustinerii lucrarilor pentru ca sunt foarte multi studenti care cara dupa ei restante din diverse motive pana pe ultima suta de metrii si daca s-ar proceda asa numarul celor care reusesc sa se inscrie la sustinerea licentei/disertatiei ar scadea dramatic. Succes iti doresc!

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Restantele se dau inainte de licenta, altfel nu esti lasat sa o susti

| sierra1 a răspuns:

"Sesiunea de restante in ultimul an de facultate se sustine inainte sau dupa licenta?"

adică ai putea susține licența și apoi, licențiat fiind, dai restanță?

| ℓαυяα a răspuns:

Sesiunea de restante se susține înainte de licența happy