| Cineva5 a întrebat:

Stie cineva ce sunt aceala marci lexio-gramaticale ale unui eu liric? Am o cerinta care se refera la acest lucru si nu stiu ce imi zice.In poezia lui Eminescu. Dorinta". Multumesc!

3 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Trebuie să cauţi în text formele de persoana I şi a II-a a verbelor şi a pronumelor. De asemenea, şi interjecţiile reprezintă mărci ale eului liric.

| alxp a răspuns:

Verbe si pronume la persoana 1 si a 2 a interjectii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"vin-o", "bratele-mi", "sa-mi cazi" "sa-ti desprind", "mei", "al meu brat" si toate structurile de genul...adica verbe, pronume si adjective pronominale la persoanele I si a II-a.