| anonim_8269 a întrebat:

Stiti cumva cum se citeste in franceza grupul "eu"? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Mallinutza a răspuns:

"e o"(scuze ca am scris asa dar TPU nu il accepta legat) dar "e"-ul se aude mai incet

10 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu ştiu dacă ai înţeles. Grupul literal "eu"se pronunţă ca ceva între eu şi eu, cu gura puţin ţuguiată şi cu vocala e sau i neaccentuată.
Aproximativ ca un o cu tremă din cuvintele germane.
Sau, ca în cuvintele româneşti: vreo, ciori, bleu( aşa cum se pronunţă el româneşte).
Chestia este că el se pronunţă cumva diferit, funcţie şi de litera pe care o are în faţă.
De ex. în Dieu, vieux se aude - di-eu, vi-eu-
În bleu, chartreuse -se aude eu.Toate acestea sînt şi funcţie de exerciţiu, de rutină.

| AnnAnne a răspuns:

La fel cum pronunti "eu" din "bleu"

| blueangel99 a răspuns:

Bună!
Se citeşte ca un "e", cu gura deschisă pentru a pronunţa "o".

| Fineness a răspuns:

Grupul,,eu'' se citeste in franceza aproximativ,,e'' vag si un''
,,o'' prelungit(,, e'' si,, o''impreuna) mai delicat. Uite aici si alte reguli de pronuntie:http://www.cursurigratuite.ro/......untie.html
-http://limbafranceza.ro/introducere/pronuntia-in-limba-franceza
Sper ca te-am ajutat!

| คภ๔гєฬ a răspuns:

Se citeste U

| Florinaaaaaaaa a răspuns:

JE asa se citeste pe fraceza eu

| ManuSiGata a răspuns:

J'ai? nous?

| oricine a răspuns:

Je,dar nu inteleg la ce exact te referi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Grupul "eu" se citeste in franceza "o" cu buzele tuguiate...asa cum se citeste "jEUdi"...:d

| CAMIOANIEEE a răspuns:

Eu se citeste ou