| Andrei84474 a întrebat:

Buna ziua.Sunt din provincie si am depus fisa de repartizare pentru liceu pe Bucuresti deoarece ma mut acolo.Am fost nerepartizat si acum ce trebuie sa fac in etapa a 2 a de admitere la liceu? Ce acte imi trebuiesc? Unde trebuie sa ajung? La secretariatul scolii? Si pe ce data?
Va rog fara comentarii inutile, am mare nevoie de ajutor.
P.Sbig grinau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauta liceele si profilurile la care au mai ramas locuri libere si pentru care ai avea medie de admitere si le treci pe fisa cu optiuni pentru a doua repartizare.
Poti pune chiar licee si profiluri din judetul tau si dupa inceperea cursurilor poti solicita transferul la un liceu si profil din Bucuresti, pentru care ai media de admitere, schimbarea domiciliului fiind o situatie exceptionala, prevazuta de art.144, alin.(4) din Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022, citez:
"(4) Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
  a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;"