| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua

Sunt in clasa 11, si ma bate gandul sa ma transfer de la Mate-Info la Stiinte Sociale din cauza BAC-ului la Matematica! Va rog sa-mi dati cateva detalii sigure.
Daca ma mut acum, in iunie, trebuie sa dau diferente? (Daca da, care sunt acelea?)
O sa fie foarte greu sa ma adaptez? Ce parere aveti?

Multumesc

Răspuns Câştigător
| proTune a răspuns:

Salut! Diferentele se dau pe parcursul perioadei vacantei de vara. Acestea vor fi la latina. Profilul este mult mai usor decat cel de la mate-info, deoarece bac`ul este mult mai simplu si este mult mai relaxant. Singurul dezavantaj de la acest profil(socio) este ca nu prea ai sanse sa mai poti urma facultatile de matematica sau informatica, in rest ai drum liber catre orice alta facultate(inclusiv medicina, chiar daca din clasa a unsprezecea nu se mai face, ramane totusi accesibila).
Sa te adaptezi nu va fi greu. Poate doar daca nu cunosti colegii, iti va lua cam o luna(maxim) sa te obisnuiesti cu ei, sa le inveti numele, etc. Materiile precum latina si logica sunt destul de usoare, insa te avertizez, la latina ar trebui sa inveti macar declinarile, timpurile verbale si gradele de comparatie ale adjectivului. Pe langa asta mai sunt cateva subiecte de mitologie(infiintarea Romei, zei romani, etc).
Sper ca te-am ajutat, si mult succes indiferent de ce vei alege!

3 răspunsuri:
| Deliadelias a răspuns:

Buna
Eu din cate stiam, dupa clasa a 10a nu te mai poti muta de la un profil la alt profil. O colega a vrut sa se mute de la Stiinte ale naturi la Filologie, iar diriginta nu a acceptat din cauza acestui motiv.

| copchiluCUîntrebăriDOI a răspuns:

Pai nu poti sa inveti? ti-e lene? faptul ca ai un liceu terminat la mate-info cred ca e mai important ca stiintele sociale.

| PetruRaileanu a răspuns:

Eu cred ca ar fi bine sa te transferi la stiinte sociale deoarece vei da BAC-ul foarte usor.Caci la matematica este foarte complicat.
Eu sper ca te-am ajutat.(funda terog)