| qwerty1234 a întrebat:

sunt in clasa a 10-a la profil de "Turism si alimentatie publica" si as vrea sa stiu daca pot sa ma transfer la un liceu din alta localitate decat cea in care invat acum, vreau sa ma transfer la "Liceul cu program sportiv" din Cluj. Banuiesc ca pot sa ma transfer direct in clasa a 11-a fara sa trebuiasca sa repet clasa a 10-a la acel liceu. Si as mai vrea sa stiu cam care ar fi criteriile de admitere?

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
În principiu, da, te poţi transfera.
Trebuie să ai note bune, să nu ai multe absenţe, să îţi placă sportul dacă vrei să alegi LPS-ul şi să ai semnătura ambilor directori, desigur.
Nu este nevoie să repeţi clasa a-X-a. Faci actele înainte să înceapă vacanţa de vară iar din toamnă mergi acolo direct în clasa a-XI-a.
Succes!

| qwerty1234 explică (pentru Hydrangeaceae):

Multumesc mult pentru raspuns.

2 răspunsuri:
| gabriela15 a răspuns:

Hey. Pai daca vrei sa te transferi in alt judet e mai complicat, daca vrei in acelasi judet, trebuie semnatura ambilor directori, si probabil vei da probe specifice, depinde de profil... dar vei fi informat cu siguranta la liceul respectiv, de actele necesare s.a.