| StefanE2019 a întrebat:

Bună ziua TPU, am și eu o curiozitate. De unde vine expresia "gen"? Când a început să fie folosită și de cine?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Agramatii de astazi o folosesc atunci cand nu este necesar. O folosea si bunica mea acum peste 100 de ani, doar ca o folosea cand compara ceva. Exemplu: muzica de genul/gen populara, usoara, simfonica, etc. Agramatii: „asta e situaţia, gen". Rivalizeaza in a fi folosit cu "deci" si "decat". Daca te uiti peste intrebari vei vedea multe cu urmatoarea topica: "Deci am un computer (PC)...". Agramatul n-are de unde sa stie ca "deci" este o concluzie si nu incepi o idee cu el.

| GdX a răspuns:

Gen gen Eugen. O prostie, adusa acum cativa ani de marii influenceri de la vremea respectiva. De la englezescu "like". Pe "vremea mea" se foloseau expresii "gen": "ca", "precum", "ca si"....etc.

| sierra1 a răspuns:

ăștia cu vocabular sărac, au boala asta. Si e gravă.

| Catrice a răspuns:

Pai da' nu suna mai bine "gen" in loc de "cum ar fi"?

| Frank51 a răspuns:

Cred ca este alternativa americana de "like", probabil de acolo si vine.