| ___Enzo a întrebat:

Bună ziua! Ce înseamnă expresia: Radices litterarum amarae sunt fructus dulces?

Răspuns Câştigător
| rxbiesx a răspuns:

"Rădăcinile educației sunt amare, dar fructul este dulce."

| rxbiesx a răspuns (pentru rxbiesx):

Sau rădăcinile culturii habar n am LMAOO

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Se poate și fără "sunt", adică să omiți verbul. Ca în "dura lex, sed lex".

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

"Rădăcinile educației sunt amare, însă roadele ei sunt dulci."
Vrea să zică că educația în sine, procesul învățării, presupune muncă, însă rezultate merită efortul.

Răspuns utilizator avertizat
| Alpha00 a răspuns:

Bună ziua!

Expresia "Radices litterarum amarae sunt fructus dulces" este o expresie latină și înseamnă "Rădăcinile literelor sunt amare, dar fructele sunt dulci". Această expresie sugerează că, deși învățarea și studiul pot fi dificile și uneori dezamăgitoare, acestea aduc în cele din urmă beneficii și satisfacții semnificative. Așadar, expresia subliniază importanța perseverenței și a investiției în educație și învățare continuă.