| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU, sunt clasa a9a si de cand e faza cu scoala online tot am note mici si nu pot sa rețin nimic de la ore, mai ales la matematica, in clasa a8a aveam doar 8 si 9 iar acum am un 5 si un 4.Sa fie din cauza școlii online sau fiindca am trecut la liceu si materia este mai grea? Si mai am timp sa imi repar mediile având in vedere ca mediile se pot încheia cu doar 2 note?

Răspuns Apreciat de Editori
| Elliiieo3 a răspuns:

Este normal. Asa am patit si eu cand am intrat la liceu si nici macar nu eram la un profil cu multa matematica. Mai ales daca esti la profil real, este ceva ce se intampla aproape oricui. E o perioada grea trecerea de la scoala la liceu, da, materia e mai urata. Fii fericit ca treci, insa daca te deranjeaza asa de tare notele, intreaba-ti colegii sau profesorul de marire. Ai timp, insa de prof depinde daca va ofera sansa de marire sau nu. Din cate stiu, acum cu scoala online, da, se pot incheia mediile cu 2 note, insa daca ai un prof naspa, e posibil sa ceara mai mult. Nu e vina scolii online ca ai luat aceste note. Ce poti sa faci este sa te pui singurel, sa iei pixul in mana, hartie si sa scrii, sa faci exercitii. Ar ajuta. Insa, repet. Bucura-te ca treci. Nu mai conteaza notele din liceu pentru admiterea la facultate. Nu te stresa. Viata e frumoasa si mai incolo pentru nimeni nu va conta ca ai luat o nota de 4 la matematica!

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"am note mici...Sa fie din cauza școlii online"

nu dragă Răzvi, din cauza lipsei de exerciții - mai ales la mate, cum zici