| andreea1baratiu a întrebat:

Am o problema foarte mare. De cand ma stiu am avut dintotdeauna probleme la a intelege matematica. Nu conta cat de mult as fi incercat si m-as fi straduit sa citesc formulele si sa fac exercitii, mereu am fost slaba la aceasta materie. Inca din primele clase din scoala primara veneam acasa si stateam ore in sir sa imi rezolv tema la matematica, parintii mei se straduiau sa ma ajute insa nu reuseau fiindca ei nu au invatat bine. Cand le-am spus sa imi dea ore in particular spuneau ca,, ce rost are ca tot nu o sa inteleg matematica" si chestii din astea. In acelasi timp, parintii mei strambau din nas cand invatatoarea mă lăuda ca sunt buna la romana si de ce nu ma lauda ca sunt buna si la matematica, fara sa isi dea seama ca e vina lor. In gimnaziu, lucrurile s-au înrăutățit, fiindca si materia a devenit mai grea. Prima mea nota din gimnaziu a fost 3, de atunci am adus din nou vorba sa merg la meditatii ca sa inteleg mai bine matematica, insa parintii mei spuneau in continuu nu si spuneau ca trebuie sa invat, desi si daca stateam cu caietul in fata toata ziua tot nu puteam intelege matematica, pentru ca nu e ca romana sau biologia, acolo sunt doar propozitii si in matematica sunt formule care se complica cu timpul. Pe langa asta, in clasa a6a cand a intervenit scoala online parintii mei mi-au reprosat ca vor note mai mari de la mine, ci nu 5 sau 6, fara a-si aduce aminte ca nu sunt buna la matematica, iar peste ceva timp in clasa a-8a am ramas corigenta. Cea mai mare nota a mea a fost 5, iar in evaluare am luat 4, 60. Parintii mei au fost dezamagiti insa nu m-a interesat deloc. Stiam ca a fost vina lor de la bun inceput, i-am rugat de mii de ori sa ma dea la meditatii si in acelasi timp imi reproseau ca vor note mari si tot ei s-au plans ca ce slabe note obtin. Acum sunt in clasa a9a la un liceu tehnologic si am pana acum un 4, nu le-am spus alor mei fiindca stiam ca o sa ma certe ca nu am luat o nota mai mare, dau bacul din matematica ceea ce o sa fie un mare dezavantaj pentru mine, parintii mei nu vor in continuare sa ma dea la ore deoarece spun ca nu au rost. Ce sa ma fac?

6 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

O solutie ar fi sa te muti la un liceu sau profil uman, nu real (tehnologic). Pe de alta parte ai mai putea sa iti faci o prietena care sa iti mai explice matematica. Din ce oras este?

| andreea1baratiu explică (pentru AliGab):

Sunt din Satu Mare insa prietenele mele sunt cam la acelasi nivel cu mine

| AliGab a răspuns (pentru andreea1baratiu):

Vezi ca sunt pe Youtube filmulete cu diverse lectii de matematica. Nu este foarte grea matematica, insa totusi intereseaza-te si vezi daca te poti muta la filologie sau alt liceu cu profil uman, la care sa faci fata.

| TheGentleman a răspuns:

Foloseste mathway.com

| BiblioCat a răspuns:

Sunt tot felul de site-uri unde se explică rezolvările pentru diferite tipuri de probleme de matematică. Dacă încerci să cauți răspunsuri pentru problemele pe care nu le înțelegi, e cum ai face meditații, oarecum. E mai mult de lucru, să-ți cauți tu ajutorul, dar te ajută să fii mai independentă.

Uite de exemplu aici: https://edushare.ro/ Sau aici: https://www.youtube.com/@profuldemate

Ai ales liceu tehnologic pentru că ai vrut tu, sau ai tăi? Dacă nu ai afinități pe matematică sigur ai la alte materii, și poate ar fi fost mai bine să dai la un liceu unde să le pui în valoare.

| andreea1baratiu explică (pentru BiblioCat):

Am ajuns la un liceu tehnologic din cauza mediei mici, fiindca la liceu teoretic nu am putut intra cu media mea, am avut 5, 95 si era prea mica