| Costis3x69 a întrebat:

Buna ziua tuturor, auziți cumva regina Elisabeta a doua a Marii Britanii a fost rudă de sânge cu Regina Elisabeta l care a fost prima regina a Regatului Unit în jurul anului 1500?

7 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Cel mai probabil da, pentru că tronul se moștenește din generație în generație. Sunt rude îndepărtate.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu sunt rude, pentru că regina Elisabeta I nu s-a căsătorit:
"Deoarece nu s-a căsătorit niciodată, în ciuda numeroaselor oferte, casa Tudor s-a stins la moartea ei. A fost cunoscută și ca Regina Fecioară, Buna regină Bess sau Gloriana."
Sursa:https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Elisabeta_I_a_Angliei

| FreddieM a răspuns:

Da au fost rude. Explicația o găsești aici:
https://homework.study.com/......eth-i.html
Cheers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da au fost rude! Dinastia conduce încă de pe vremea Războiului rozelor

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Da. Dar regina Elisabeta I a domnit din 1558 până în 1603. Dar cel mai îndepărtat strămoș comun al lor este, dacă nu mă înșeală memoria, Henric al VII-lea, învingătorul de la Bosworth.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Nici nu e nevoie, pentru asta avem genealogia regilor, care se învață la ora de istorie la școală. Dar știu că dumneavoastră n-ați prea pe acolo, așa că se iartă.

| Bărbatbine a răspuns:

Din sursele pe care le-am urmărit prima regină a Angliei a fost Regina Elisabeta 0