| papushikroz a întrebat:

Hey! Ce puteti sa imi spuneti interesant despre drapelul Regatului Unit al Marii Britanii?

Răspuns Câştigător
| AndyIQ a răspuns:

Union Jack (Geacul Uniunii) sau Union Flag (Steagul Uniunii) este drapelul Regatului Unit. Apare și pe steagurile multor colonii, teritorii sau chiar foste dependențe ale Regatului Unit (ex. Australia, Noua Zeelandă, Niue, Fiji, Tuvalu, Insulele Pitcairn). Regatul Unit este numit, în mod obișnuit, în românește, Marea Britanie, chiar dacă acest nume nu este întru totul corect, deoarece Marea Britanie desemnează doar Anglia, Scoția și Țara Galilor. Regatul Unit nu trebuie însă confundat cu Anglia - una din țările constituente. Uite cateva!
Bafta!